What's happening?

Ojciec Chrzestny - OGLĄDAJ ONLINE

LEKTOR PL NAPISY PL DUBBING PL NAPISY ENG
Ojciec Chrzestny

Ojciec Chrzestny

Tej oferty nie może odmówić.Mar. 14, 1972USA175 Min.R
Twoja ocena: 0
7.5 16 głosów

Reżyser

Obsada

Marlon Brando isDon Vito Corleone
Don Vito Corleone
Al Pacino isMichael Corleone
Michael Corleone
James Caan isSantino 'Sonny' Corleone
Santino 'Sonny' Corleone
Robert Duvall isTom Hagen
Tom Hagen
Sterling Hayden isCapt. Mark McCluskey
Capt. Mark McCluskey
John Marley isJack Woltz
Jack Woltz
Richard Conte isEmilio Barzini
Emilio Barzini
Al Lettieri isVirgil 'Der Türke' Sollozzo
Virgil 'Der Türke' Sollozzo
Diane Keaton isKay Adams
Kay Adams

Pierwsza odsłona filmu Ojciec Chrzestny

Niezwykłą rzeczą w powieści Mario Puzo było to, co wydawało się być opowiadane od środka; nie dał nam świata międzynarodowej intrygi, ale prywatnego klubu tak zwartego jak siódma klasa. Wszyscy znali wszystkich i mieli sprytne przeczucie, co robią. Ojciec Chrzestny to wspaniały klasyk. To obowiązkowy tytuł dla każdego, czyli coś niesamowitego. Film opiera się na scenariuszu, nad którym pracował przez jakiś czas Puzo. Następnie w końcu nadał formę, podejrzewam, że reżyser Francis Ford Coppola. Ten film ma takie samo odczucie. Mamy tendencję do identyfikowania się z rodziną Dona Corleone nie dlatego, że kopiemy wojny gangów, ale dlatego, że byliśmy z nimi od początku, obserwując, jak czekają na bitwę, siedząc przy kuchennym stole i jedząc chow mein z papierowych kartonów.

Sam Ojciec chrzestny nie jest nawet główną postacią dramatu. Stanowisko to odnosi się do najmłodszego, najjaśniejszego syna Michaela, który rozumie naturę stanowiska swojego ojca, jednocześnie zmieniając swoje staroświeckie sposoby. Rola ojca chrzestnego w przedsiębiorstwie rodzinnym jest opisana jego imieniem; stoi poza następnym pokoleniem, które będzie kontynuowało i, miejmy nadzieję, skłania rodzinę do legalnych przedsiębiorstw. Ci, którzy przeczytali powieść, mogą być zaskoczeni znalezieniem Michaela w centrum filmu, zamiast Don Corleone. W rzeczywistości jest to po prostu ekonomiczny sposób na to, by Coppola znalazł się w samym sercu historii Puzo, która dotyczyła przekazywania władzy w rodzinie. Marlon Brando, który gra ojca chrzestnego jako sprytnego, niezniszczalnego starca, ma w filmie główną rolę; Al Pacino, z świetnie rozwiniętym występem jako Michael, jest liderem. Wiele osób na pewno też oglądało film Zielona Mila

Włoska Mafia czy coś więcej?

Ale występ Brando jest umiejętnym wyrzuceniem, mimo że przyniósł mu Oscara dla najlepszego aktora. Jego fizycznym ruchom brakuje precyzji, a jego głos jest świszczący i szeptany. Efektem jest człowiek tak przyzwyczajony do władzy, że nie musi już przypominać innym. Brando wygląda na część starego Dona Corleone, głównie z powodu gry aktorskiej, a częściowo z powodu makijażu, chociaż wydaje się, że wepchnął trochę zbyt dużo bawełny do swoich policzków, powodując, że jego dolna twarz jest nieruchoma.

Reszta aktorów dostarcza jeden przykład po drugim inspirowanego castingu. Chociaż „Ojciec chrzestny” to długi, drobiazgowo szczegółowy film trwający około trzech godzin, nie ma oczywiście czasu, aby zagłębiać się w tła i tożsamości takich postaci, jak Clemenza, porucznik rodziny; Jack Woltz, car filmowy; Luca Brasi, lojalny profesjonalny zabójca; McCluskey, krzywy policjant; i reszta. Coppola i producent Al Ruddy omijają ten problem z subtelnym typowaniem. Na przykład irlandzki policjant po prostu wślizguje się do Sterlinga Haydena i pozwala bohaterowi na prowadzenie działalności. Richard Castellano to niewzruszony Clemenza. John Marley tworzy doskonale znienawidzonego hollywoodzkiego potentata (i tak, on wciąż budzi się, by znaleźć, że będzie musiał odwołać swój dzień na wyścigach).

Prawdziwy Ojciec Chrzestny

Sukces „Ojca chrzestnego” jako powieści był w dużej mierze zasługą serii niezapomnianych scen. Puzo jest dobrym gawędziarzem, ale nie ma wielkich wstrząsów jako pisarz. Film daje prawie wszystko w powieści, z wyjątkiem naprawy ginekologicznej. Nie brakuje jednego zabójstwa; rozpoczyna się ślubem córki Dona Corleone (i towarzyszącej jej aktywności na górze); i jest odpowiednia liczba automatycznych bomb, podwójnych krzyży i garrotingów.

Dokładnie tak jest w przypadku „Ojca chrzestnego”, który odsłania błyskotliwy blask tradycyjnego obrazu gangsterskiego i daje nam to, co zostało: dziką lojalność plemienną, śmiertelne kłótnie w sąsiedztwie na Brooklynie i formę zemsty, która pasuje do każdego afrontu. Jest to jednak niezwykły sukces jako kawałek epoki, wypełniony eleganckimi, wypukłymi limuzynami i powojennymi fedorami. Coppola i jego autor zdjęć, Gordon Willis, robią też kilka interesujących rzeczy z fotografią kolorową. Wcześniejsze sceny mają czerwonawo-brązowy odcień, lekko prześwietlone i przypominające dodatek do rotograwiury z 1946 roku.

Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Oryginalny tytuł The Godfather
Ranking IMDb 9.2 1,573,287 głosów
Ranking TMDb 8.6 9,998 głosów
Udostępniono25

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Ptak, który zwiastował trzęsienie ziemi
Szczygieł 2019
Tentacles (2021)
Oficer i szpieg (J’accuse) 2019
Szybcy i Wściekli 6
The Informer 2019
Ad Astra
Yip Man 4
Nie słuchaj ich (2020)
Wasp Network
Nowe oblicze Greya
Koty (Cats) 2019