Spis treści
Połącz w głowie oszałamiające zdjęcia z Abu Ghraib z wizerunkiem dziecięcego George’a W. Busha. Wtedy zrozumiesz emocje, które napędzają film Raport 2019 Scotta Z. Burnsa. Cały film koncentruje się na wieloletniej pracy senackiego pracownika Daniela Jonesa w celu penetracji kamiennych murów CIA i Białego Domu. Wszystko to w związku z programem zatrzymań i przesłuchań po 11 września. Konkretnie tych wzmocnionych przesłuchań, które wtedy mogły mieć miejsce. Jones walczył z CIA o nie zredagowane pliki, czyli inaczej braki w raportach. Następnie oglądał konta i zdjęcia tak przerażające, że jego życie osobiste po prostu zniknęło. Niektóre sceny tortur są bardziej przerażające niż wyczyny mafii w filmie Irlandczyk. Tak to się niestety dzieje na świecie.
Miesiąc po miesiącu, rok po roku, pochłonięty był problemem, w jaki sposób dokumentować te zbrodnie wojenne. Uczył się jak podawać je opinii publicznej. To naprawdę trudne zadanie i podejrzewam, że nie jeden dziennikarz by się tego nie podjął. Niektórzy z Was naprawdę woleli by oglądać sceny z najstraszniejszego horroru np z filmu Doktor Sen czy Zakonnica niż patrzyć na to. Znakomity Adam Driver uwikłany jest w frustrację w tym opartym na faktach opisie śledztwa Senatu. Śledztwa dotyczącego zdarzeń po 11 września. Scenarzysta i reżyser Scott Z Burns zagęszcza zbliżające się 7000 stron informacji do wciągającego dramatu, który ma pokrewieństwo z filmami takimi jak Spotlight. Czasami wydaje mi się, że jest tutaj za dużo papierkowej roboty. Mimo to film jest i tak bardzo ciekawy.
Annette Bening wciela się w szefową Jonesa, senatorkę Dianne Feinsteina. Przedstawiona jest jako kobieta, której szczera publiczność przeniknęła wszystkie aspekty jej osobowości. Jones trzyma się słów swojego szefa, analizując ich implikacje, próbując zastosować protokół, rozwagę i prawo do działań tak rażąco bezprawnych. Najbardziej zaskakującym antagonistą filmu Raport 2019 nie jest dyrektor CIA John Brennan (Ted Levine), ani osoba odpowiedzialna za tortury John Yoo (Pun Bandhu), ani agenci, którzy syczą Jonesowi, że jest zdrajcą własnego kraju. Ale co mogli by innego rzec na jego temat?
To szef sztabu Obamy, Denis McDonough, grany przez eksperta z niepewnością przez Jona Hamm’a. Stanowisko McDonougha jest takie, że to świetnie, że opracował on raport. Bardzo dziękuję mu za to co zrobił. Niestety ale zdecydowanie odradza i zabrania mu publikację tego raportu. Wie, że udostępnienie go opinii publicznej przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. Historia śledztwa prowadzonego przez Daniela Jonesa na rozkaz senatora Dianne Feinsteina (Annette Bening) rozgrywa się na tle politycznych zdarzeń. Film przedstawia postać, która przez pięć lat wydobywała brzydkie prawdy na potrzeby raportu, który może nigdy nie ujrzeć światła dziennego. To tak jak artykuły o bardzo delikatnych rzeczach politycznych. One też nigdy nie ujrzą światła dziennego.