Władca Pierścieni: Dwie Wieże - OGLĄDAJ ONLINE

JĘZYK POLSKI NAPISY ENG
Władca Pierścieni: Dwie Wieże

Władca Pierścieni: Dwie Wieże

Bitwa o Śródziemie Rozpoczeta!179 Min.PG
Twoja ocena: 0
0 0 głosów
Komentowanie wyłączone.

Opis

Gdzie oglądać cały film Władca Pierścieni: Dwie Wieże?

Konfrontacja dobra ze złem w mitycznym Śródziemiu trwa. Przejdźmy od sedna – tak jak robi to film – do drugiego aktu w trylogii Władca Pierścieni: Dwie Wieże. Informacje o akcie pierwszym, zobacz nasze podsumowanie historii dla Drużyny Pierścienia. Po zerwaniu wspólnoty wojownicy Aragorn, Legolas i Gimli wyruszają na misję ratunkową. Śledzą oddziały orków bojowych, które uciekły z Merry i Pippinem. W tym czasie spotykają jeźdźców z Rohanu i odwiedzają królestwo stojące w obliczu eksterminacji z rąk armii Uruk-hai Sarumana. Rohański monarcha, król Theoden, otruł umysł zdradzieckiego doradcy o imieniu Grima Wormtongue, pozostawiając Theodena niezdolnego do rządzenia swoim ludem.

Ale interwencja Gandalfa (dowiadujemy się, że podbił ognistego Balroga i wyłonił się jako Gandalf Biały) przywraca Theodenowi pełne zdrowie. Wormtongue zostaje wygnany i wraca do swojego prawdziwego mistrza. Mistrzem tym jest Saruman, który planuje zniszczyć Rohana z rąk 10 000 żołnierzy Uruk-hai w kulminacyjnej bitwie pod Helm’s Deep. Merry i Pippin sami uciekają od orków i wędrują do lasu Fangorn. Tam spotykają Drzewca, część rasy drzewopodobnych stworzeń zwanych Entami. Kolejna część to oczywiście Władca Pierścieni: Powrót Króla. Hobbici apelują do Entów, aby przyłączyli się do walki przeciwko Sarumanowi. Niestety ale Entuzjaści niechętnie to robią, dopóki nie zdadzą sobie sprawy, że ich przyszłość również może być zagrożona.

Kolejna podróż Frodo

Tymczasem strażnik pierścienia Frodo i jego zaufany towarzysz Sam muszą udać się samotnie w stronę Góry Doom. Idą tam aby wypełnić swoją misję zniszczenia uwodzicielskiej złotej opaski pożądanej przez mrocznego Saurona. Para zdaje sobie sprawę, że zostali śledzeni, gdy patetycznie wyniszczona, psychologicznie udręczona istota o imieniu Gollum zostaje przyłapana na prześladowaniu ich obozu. Historia Golluma z pierścieniem – i uzależnieniem od niego – czyni go zarówno cennym atutem, jak i potencjalną odpowiedzialnością za ich poszukiwania. Gollum może poprowadzić ich do Mount Doom. Ale czy jego intencje są honorowe? Czy po prostu poświęca swój czas, aby zabić hobbitów i ukraść pierścień? To ryzyko, że Frodo – który zaczyna wykazywać zmęczenie z powodu ogromnego ciężaru – wierzy, że powinien je przyjąć.

W filmach może brakować bogactwa powieści Tolkiena, ale są żywymi próbami wiernego odtworzenia jego głęboko moralnej historii z nienaruszonym chrześcijańskim światopoglądem. Zło jest uwodzicielskie i pochłania wszystko. Gollum, który nosił pierścień przez wieki, ma obsesję na jego punkcie. Jest jak starzejący się uzależniony od heroiny, zdesperowany, by znaleźć kolejną naprawę.

Jego obsesja objawia się w nieprzewidywalnych, nieatrakcyjnych sposobach, które zachęcają do porównania z dowolną liczbą uzależniających zachowań. Zachowań, których nastolatki powinny unikać. W kontaktach z Gollumem Frodo chce uwierzyć w to, co najlepsze, i zobaczyć odkupione stworzenie. Nazywa go nawet swoim imieniem, Smeagol, w przeciwieństwie do tego, które później zdobył za chrapliwy, gardłowy dźwięk, który wydaje. Frodo mówi: „Muszę mu pomóc, Sam, bo muszę wierzyć, że może wrócić”. Łaska Frodo dla Golluma kontrastuje z ostrym podejrzeniem Sama wobec niego. Nieufność Sama powoduje tarcia z Frodo, budząc interesujące pytania dotyczące właściwej równowagi życzliwości i sceptycyzmu w złożonej sprawie takiej jak ta.

Tolkien trochę namieszał

Niechęć Tolkiena do technologii i rewolucji przemysłowej jako zniewalających, ekologicznie niszczących sił jest jeszcze wyraźniejsza w Wieżach. Tutaj legiony ciemności tak bezmyślnie pustoszą otoczenie, że Saruman jest oczerniany za to, że nie jest szanującym się zarządcą ziemi. Zły czarnoksiężnik pada: „Stary świat spłonie w pożarach przemysłu. Lasy upadną”.

Po raz kolejny chodzi o to, że każda próba użycia pierścienia (stworzonego jako narzędzie zła) dla pozytywnych celów jest daremna. Również zgniły stan Theoden ilustruje niebezpieczeństwo, że zwodziciel może nazywać strzały w życiu. Gdy Theoden ma zamiar skończyć ze zdradzieckim Językiem Wormtongue, Aragorn sugeruje, by okazał miłosierdzie, co robi. Przyjaciele pozostają sobie oddani i koncentrują się na bezinteresownych celach. Relacja między Legolasem a Gimli, która rozpoczęła się od uprzedzeń i nieufności w pierwszym filmie. Później przekształciła się w ścisłą przyjaźń opartą na wzajemnym szacunku i wspólnym celu. Kiedy Sam (który jest typem lojalnego Aarona do Froda Mojżesza) spada na nasyp i potencjalnie niebezpieczny, Frodo skacze na pomoc bez względu na własne bezpieczeństwo.

Czy to na pewno Władca Pierścieni: Dwie Wieże?

Ślub miłości dzielony przez Aragorna i Arwen stoi przed wyzwaniami, gdy są osobno, ale pozostaje nienaruszony (walczy o pozostawienie swego ludu i odrzucenie dla niego nieśmiertelności; musi pozostać wierny bez porzucania swojego powołania lub poddania się interesom innej kobiety) . Subtelne ukłon w stronę szlachty i rycerstwa są odświeżające, tak jak wtedy, gdy mężczyźni odnoszą się do siebie, włączając imiona swoich ojców (przypomnienie, że są częścią – i odpowiedzialni za cześć – linii) lub starają się chronić „kobiety i dzieci w pierwszej kolejności. „

Brytyjski dyplomata, mówca i pisarz Edmond Burke powiedział: „Jedyną rzeczą niezbędną do zwycięstwa zła jest to, aby dobrzy ludzie nie robili nic”. Osobiście dotknięty okropnościami wojny, Tolkien mocno wierzył, że i bada problem tutaj. Pippin zastanawia się, czy powinni po prostu wrócić do Shire, a Merry przypomina mu, że jeśli przeważy zło, nie będzie Shire. Zarówno Elfy, jak i Enty są wezwani do odłożenia na bok własnych planów i samozadowolenia, by dołączyć do walki, która nie jest bezpośrednio ich – ponieważ jest to właściwa rzecz. Pomimo intensywnej przemocy, wojna ujawnia odwagę i koleżeństwo, ponieważ ludzie bronią się przed przytłaczającymi przeciwnościami.

Nadzieja umiera ostatnia

Wygląda ponuro, ale Aragorn zapewnia młodego mężczyznę walczącego obok niego: „Zawsze jest nadzieja”. Nieśmiertelny optymizm Sama jest jasno wyrażony w oświadczeniach, które są rażące (Frodo mówi mu: „Nic nigdy nie tłumi twoich duchów”) i bardziej subtelne (patrząc na olbrzymich Oliphauntów, Sam mówi: „Nikt w domu w to nie uwierzy!” Sugerując, że wierzy przetrwają swoją misję samobójczą). Nadrzędny temat tej trylogii jest najlepiej wyartykułowany przez Sama, gdy mówi Frodo: „W końcu to tylko przemijająca rzecz, ta ciemność … Jest na tym świecie coś dobrego i warto o nią walczyć”. Rzeczywiście jest.

Tolkien nalegał, aby jego saga nie była alegorią. Chrześcijański światopogląd autora jest jednak wyraźnie widoczny (rodziny zainteresowane konkretnymi podobieństwami do chrześcijaństwa powinny przeczytać książkę Znajdź Boga w Władcy pierścieni autorstwa Kurta Brunera i Jima Ware’a, dostępną w Focus on the Family). Powraca czarnoksięstwo, ale jego użycie przez Gandalfa jest wyciszone w porównaniu z pierwszym filmem. Po pokonaniu Balroga i powrocie jako odmłodzona postać ubrana na biało, Gandalf informuje swoich przyjaciół: „Zostałem odesłany, dopóki moje zadanie się nie skończy”. Oznacza to odpowiedzialność przed wyższą mocą. Ta sama inteligentna siła dobra, która „wybrała” Frodo, aby nosił pierścień.

Prawie jak egzorcyzm

Gandalf rzuca inwazyjną obecność króla Theodena w sposób, który wygląda jak egzorcyzm. Ta scena może obrazić purystów, ponieważ powieść nigdy nie zakłada „posiadania”, ale po prostu, że umysł króla został otruty oszustwem. Ten moment, podobnie jak wewnętrzna walka Golluma z jego własnymi „demonami”, są potężnymi ilustracjami walki duchowej. Na pogrzebie syna Theodena opłakuje się ojca, że ​​duch chłopca pójdzie za duchem jego przodków w lepsze miejsce. Zepsuty Saruman polega na mistycznych „kamieniach widzących”. Elfy są nieśmiertelne i przygotowują masowy exodus z Śródziemia, aby powrócić na „nieśmiertelne ziemie” Szarej Przystani. Podczas podróży przez bagna Frodo jest zachwycony upiorną mocą, która stara się odebrać mu życie. W lesie Fanghorn, wierząc, że spotkał Sarumona, Aragorn płacze: „Biały czarodziej rzuci na nas zaklęcie!”.

Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Władca Pierścieni: Dwie Wieże
Oryginalny tytuł The Lord of the Rings: The Two Towers
Ranking IMDb 8.7 1,343,598 głosów
Ranking TMDb 8.3 12,330 głosów

Reżyser

Obsada

Elijah Wood isFrodo Baggins
Frodo Baggins
Ian McKellen isGandalf the White
Gandalf the White
Sean Astin isSamwise
Samwise "Sam" Gamgee
Liv Tyler isArwen Evenstar
Arwen Evenstar
John Rhys-Davies isGimli / Treebeard (voice)
Gimli / Treebeard (voice)
Dominic Monaghan isMeriadoc
Meriadoc "Merry" Brandybuck
Billy Boyd isPeregrin
Peregrin "Pippin" Took
Andy Serkis isGollum / Snaga (voice) / Mauhúr (voice)
Gollum / Snaga (voice) / Mauhúr (voice)
Udostępniono1

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Spider-Man Uniwersum
Bayala i ostatni smok
Escape Room
Zabójczy żywioł
Aladyn 2019
Igrzyska śmierci
Mój przyjaciel szpieg
The Old Guard
Czarna Pantera
Sokół z masłem orzechowym
Tyler Rake: Ocalenie
Zabójcze maszyny