Wołyń - OGLĄDAJ ONLINE

JĘZYK POLSKI NAPISY ENG
Wołyń

Wołyń

O miłości w nieludzkich czasch150 Min.PG
Twoja ocena: 0
0 0 głosów
Komentowanie wyłączone.

Opis

Ciężki, historyczny film

Pierwsze kilkadziesiąt minut filmu Wojciecha Smarzowskiego tak mocno pochłania świadomość, że nie można o nich zapomnieć, nawet gdy na ekranie panuje ogień i krew. Nic nie podkreśla zła jak czas, w którym kaci i ofiary żyli obok siebie, pili i bawili się razem, kłócili się, a następnie pogodzili w imię wspólnego dobra. Nic nie boli jak obraz tego, co poprzedza nienawiść. Zwłaszcza, że ​​może być poprzedzona miłością. Mocny film Wojciecha, tak samo mocny jak film Kler. Reżyser robi to niesamowicie. Każdy jego film ma nam coś do pokazania i powiedzenia. T

To jeden z moich ulubionych polskich reżyserów. Tymczasem ten film, opisujący okrucieństwo osób zatrutych ideologią nacjonalistyczną, po zaoraniu naszej świadomości, może stać się silnym otworem na prawdziwe polsko-ukraińskie relacje. Pytanie tylko, czy jesteśmy na to przygotowani i czy Ukraińcy są gotowi zaakceptować prawdę o Wołyniu. Ale to już nie nasza sprawa. Ważne, że znamy prawdę na ten temat. Na tym polega siła najnowszego dzieła Smarzowskiego. Prawda to jego siła i moc. To nie to co dzieje się w filmach Vegi, np film Polityka 2019 CDA. Vega niby chce pokazać prawdę, tak samo w filmie Botoks, ale robi to w sposób bardzo humorystyczny.

Gdzie oglądać cały film Wołyń?

Cały film Wołyń nie szokuje przemocą, nie stawia jej w centrum uwagi. Jest to historia rosnącego napięcia, życia na tykającej bombie czasowej, która w końcu eksploduje, a świat różnych narodów, kultur i powodów politycznych jest płytki do zadawania bólu i cierpienia. Krew przelewana tylko za to, że ktoś powiedział o jedno słowo za dużo. Wiara, że ​​mogą zrobić wszystko, by mieć siebie i miłość, zostaje zastąpiona brutalnym determinizmem biologicznym. Tylko po to, aby przetrwać. Całość sprawia, że ​​realizm ekranu jest wiarygodny. Pod względem kostiumów, scenografii i ruchu kamery ten film jest bliski doskonałości, rzadko spotykanej w polskim kinie.

Krótka scena pokazująca, jak polscy i ukraińscy rekruci walczą ramię w ramię podczas kampanii wrześniowej, pozostawia daleko w tyle wszystkie polskie produkcje wojenne ostatnich lat. Zagrożeniem jest to, że film zostanie potraktowany instrumentalnie przez niektórych polskich polityków, aby podkreślić naszą wyższość cywilizacyjną nad naszym wschodnim sąsiadem. Ale równie dobrze może być wykorzystany przez Rosję w kampanii antyukraińskiej. Dzisiejsze czasy są takie, że wszystko może się zdarzyć. Niestety ale taka jest prawda.

Wojciech Smarzowski bardzo mądrze prowadzi swoich aktorów. Daje każdemu możliwość odegrania roli życia. Idealnie umieścił debiutantkę Michalinę Łabacz w roli głównej. Ta drobna blondynka o delikatnej urodzie skutecznie prowadzi widza przez proces zmian zachodzących w świecie i w niej samej. Jej oczami możemy zobaczyć wiele przyczyn narodzin ludobójstwa. Tragedii, która wydarzyła się w tamtym czasie w Wołyniu.

Film pokazujący prawdę

Jakich reakcji możemy się spodziewać po seansie filmu Wołyń w kinach? Założę się, że będziemy mieć do czynienia z ostrymi reakcjami różnych społeczności ukraińskich. Pojawią się głosy, że film podważa również lata pojednania. Niektórzy zaproponują, aby projekcji towarzyszyły pewne działania osłaniające. Takie jak debaty, publikacje o źródłach nienawiści na zachodniej Ukrainie na przykład o przyczynach konfliktu z powodu polityki prowadzonej przez władze Sanacji, obecnie idealizowanej przez II Rzeczpospolitą. Nie ma co wybiegać w przyszłość, zobaczymy jak to będzie.

Cały film Wołyń Smarzowskiego to głęboki, wieloaspektowy film, w którym kryje się coś więcej niż historyczna opowieść o zbrodni popełnionej nie tyle na Polakach, co na wszystkich mieszkańcach Kresów. To uniwersalna opowieść o demonach nacjonalizmu i tym, co mogą zrobić z człowiekiem. Czasami ma się wrażenie, że procedura pokazywania różnych przyczyn, różnych nacjonalizmów, wchodzenia w niuanse społeczne, pokazuje naiwność samego Smarzowskiego, który może nawet popaść w kicz. Są sceny, które mogą wyglądać jak wspólne kazanie dwóch ludzi, z których jeden wzywa do morderstwa, drugi do tolerancji.  Film jest bardzo mocny i dla ludzi o mocnych nerwach.

Wołyń
Wołyń
Wołyń
Oryginalny tytuł Wołyń
Ranking IMDb 7.6 3,727 głosów
Ranking TMDb 7.6 52 głosów

Reżyser

Obsada

Michalina Łabacz isjako Zosia Głowacka
jako Zosia Głowacka
Arkadiusz Jakubik isjako Maciej Skiba
jako Maciej Skiba
Wasyl Wasylik isjako Petro
jako Petro
Adrian Zaremba isjako Antek Wilk
jako Antek Wilk
Lech Dyblik isjako Hawryluk
jako Hawryluk
Jacek Braciak isjako Głowacki
jako Głowacki
Izabela Kuna isjako Głowacka
jako Głowacka
Andrzej Popiel isjako Romek Głowacki
jako Romek Głowacki
Tomasz Sapryk isjako Izaak Menzl
jako Izaak Menzl
Udostępniono7

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Jojo Rabbit
Zieja 2020
Szybcy i Wściekli: Tokio Drift
Król Lew 2019
Małe kobietki
Były lokator 2020
Błąd systemu
Bad Boy 2020
Mój piękny syn
Zjazd (Downhill) 2020
Le Mans ’66 (Ford v Ferrari)
Zakochany bogacz