Seria filmów Niezgodna

admin 28 lutego, 2020

Niezgodna filmem, który trzeba obejrzeć

Dobrych filmów akcji, które powstały na przestrzeni ostatnich 10 lat, nie brakuje. Jednym z tych „dobrych” jest seria trzech amerykańskich filmów, której pierwsza część nosi tytuł „Niezgodna”. Fabułę całej serii można opisać jednym słowem – „niemożliwe”. No bo czy możliwe jest idealne społeczeństwo? Czy możliwy jest podział społeczeństwa na tych lepszych i gorszych? Czy możliwa jest jakakolwiek selekcja pomiędzy ludźmi, którzy żyją obok siebie od zawsze? Rozłąka jest bardzo trudna, szczególnie, kiedy narzuca się ją z góry. Tak jest właśnie w filmie Niezgodna, podczas gdy budowane jest idealne społeczeństwo na zasadach brutalnej selekcji. Ten fantastyczny film akcji, pomimo, że czasami ociera się o brak realizmu, to jest z pewnością jest pozycją must see.

Seria filmów Niezgodna, Seria filmów Niezgodna

 

Seria filmów Niezgodna – fabuła

Jak już wspomniałem wcześniej, społeczeństwo w filmie budowane jest na zasadzie selekcji. Każda osoba młodociana musi przejść pewien test swojej podświadomości, którego wynik będzie decydował o przynależności do jednej z pięciu grup. Trzeba posiadać chociaż jedną z pięciu cech, aby uchronić się od życia na marginesie społecznym. Nie można też mieć więcej niż jedną cechę. W takim wypadku nastolatka czeka totalna eliminacja. Brzmi ciekawie? Z pewnością brzmi lepiej niż ciekawie i chociaż ciężko o takie sceny w naszej rzeczywistości, każdy chce się przekonać o co w tym wszystkim chodzi. Tak było właśnie w przypadku głównej bohaterki Beatrice, która postanowiła uciec od tej selektywnej brutalności do podziemnego świata.

Jeśli ktoś przypadkiem zaczął seans tych filmów nie od części pierwszej, to nic straconego. Druga część „Zbuntowana” jest tak skonstruowana, że nawet jeśli nie widziałeś, części pierwszej, spokojnie ogarniesz fabułę części następnej. Wydarzenia z Niezgodnej bardzo często powracają i na bieżąco tłumaczą niejasne sytuacje. Główna bohaterka gra w filmie pierwsze skrzypce, to od niej zależy właściwie wszystko. Nie ma czasu na wewnętrzne rozrachunki. Wie, że losy świata w dużej mierze zależą od niej. Beatrice Prior jako jedna z wielu niezgodnych musi spowodować, żeby zahamować skutki pewnego sojuszu.

Wierna Beatrice powraca

Trzecia część serii o Beatrice pt. „Wierna” stanowi spektakularne wyjście poza dotychczas przyjęty schemat. Beatrice i Four (Theo James) postanawiają opuścić mury „bezpiecznego” miasta i wejść do świata, który jest im zupełnie obcy. Czeka ich potężna walka o zachowanie własnych wartości i przekonań. Bohaterowie na nowo będą musieli zweryfikować wszystko to, w co wierzyli, komu ufali i kogo kochali. Dwie poprzednie części zapewniły widzom typową rewolucję i heroiczną postawę obrony siebie i swojego ja. Trzecia część stanowi natomiast wyjście po za siebie, co powoduje, że Tris (Shailene Woodley) nabiera odwagi w imię ratowania innych.

Ogromna chęć zniszczenia tej rujnującej dyktatury i pragnienie powrotu do normalnego życia determinuje działania głównej bohaterki i jej towarzysza. Czy tej parze uda się raz na zawsze skończyć ze złem i nieludzkim postępowaniem? W trzeciej części wiele się wyjaśnia, ale pozostaje niesmak i chęć zobaczenia czegoś jeszcze. W 2018 miała wyjść czwarta część serii o Niezgodnej, jednak ten projekt nie doczekał się swojej realizacji.

Seria filmów Niezgodna, Seria filmów Niezgodna

Kategorie
Udostępniono0
Komentowanie wyłączone.