Wataha: Sezon 1

Oct. 12, 2014
Twoja ocena: 0
10 1 głos

Gdzie oglądać Wataha sezon 1 online?

Serial bije rekordy, a dopiero co rozpoczęliśmy Wataha sezon 1. Oglądalność pierwszego odcinka przekroczyła milion widzów, co według standardów HBO to świetny wynik. Nic dziwnego, wydaje się, że polscy widzowie są spragnieni czegoś nowego, czegoś zupełnie innego niż nawyki i telenowel TVN i Polsatu produkowanych przez telewizję publiczną. W każdym razie pierwsza z tych stacji, mimo wszystko, służyła nam dobrze przyjęta Reversals lata temu, a Polsat stara się pozyskać widzów z serii On the Edge. Ale kto jeszcze przekroczyłby ścieżkę tworzenia wysokiej jakości telewizji, a nie jej prekursora czy HBO?

Oświadczyłem też, że nie oglądam nowej serii, oglądam stare w PRL z pasją. Kocham Porbora lub porucznika Borewicza, kocham Kloss i Four Panzer. Nie wiem, czy robię to z sentymentu, czy z innych powodów. Obecnie moja seria wszech czasów jest produkowana przez telewizję Starz, „Pillars of the Earth” według Kena Folleta. Cenię sobie „Wikingów”, ale nie podzielam radości z „Gry o tron”. Czekam także na następny sezon „Boardwalk Empire”, ale głównie ze względu na śmiałą grę Steve’a Buscemiego. Jak widać w dziedzinie seriali, trudno mi się podobać.

Przez lata myślę, że tylko dwa razy powiedziałem, że oglądam nową polską serię. Jakoś „oglądam” i „nowy polski serial telewizyjny” nie pasowały. Zrobiłem te wyjątki dla „Pitbull” i „Named”, ale ten drugi przez jakiś czas widziałem tylko z przyzwyczajenia. Pójdę dalej w swoich wyznaniach, show nie jest moim ulubionym gatunkiem. Nawet najlepsze amerykańskie produkcje zaczynają mnie męczyć po pierwszym, aw przypadku naprawdę dobrych produkcji po drugim sezonie. Ci sami bohaterowie, ten sam rodzaj narracji, podobna plastyczność obrazu i, z pewnego punktu, przewidywalność. Na dłuższą metę to nudne.

HBO wchodzi mocno na polski rynek

Piszę o „Wataha” jako pierwszej polskiej serii tej stacji, ponieważ bez tajemnic, które ograniczają się do rozmów głównego bohatera z jego pacjentami, z jednym epizodem w tygodniu skupionym na nim, trudno nazwać serię w sensie to rozumiemy. Dlatego łatwiej jest nazwać to miniserialem (lub limitowaną serią, ponieważ to jest typ projektów, które nazywamy ostatnio), czyli nową produkcją HBO. Tak czy inaczej, ta stacja pokazała, że ​​tworzenie serii 6- lub 8-odcinkowych przynosi tylko korzyści. Żmudny strzał, bezbłędny scenariusz i akcję tak gęstą, że można ją poczuć przez długi czas po napisach . W tej chwili w Watasze nie ma żadnej z tych rzeczy.

Znając twoje krytyczne podejście do tasiemców, a może nawet bardziej niechętnie do kodowania telewizji, cały szum medialny, który narastał wokół polskiego serialu „Wataha” z tygodnia na tydzień, wzrósł w moich uszach. Do dziś rano. Obudzony katarem, kaszlem lub jakimkolwiek bladym dziwakiem, spojrzałem na FB i pojawiła się informacja, że ​​pierwszy odcinek „Wataha” jest dostępny bez jednoczesnego zalogowania się do HBOGO. Nie miałem innych planów na niedzielny poranek. Postanowiłem zaryzykować 45 minut mojego życia. Patrzyłem i nie żałuję. Nie wiem, jak to się potoczy, ale pierwszy odcinek mi się spodobał.

Szkoda, bo oczekiwania były świetne, a nawet początkowa sekwencja wraz z kilkoma nagłówkami obiecuje coś fantastycznego. Zaledwie kilka minut później wygląda dobrze, aż do momentu kluczowego dla spektaklu, w którym umierają funkcjonariusze Straży Granicznej – potem wokół głównego bohatera, Wiktora Rebrowa (Leszek Lichota), niestety zbiera się grupa różnych postaci dla banalnego bólu. Wśród nich jest stary przyjaciel, który wzywa jedynego ocalałego z ataku do powrotu do służby; jest też doświadczony komendant, który musi objąć dowodzenie „najdzikszą granicą w Unii”; Wreszcie jest złym prokuratorem, dla którego liczy się tylko dobro śledztwa.

Co będzie dalej, czy Wataha sezon 1 może liczyć na więcej?

Wszystkie te postacie, nawet jeśli Najman je zhakuje jak matę, mogłyby odnieść sukces w serialu, gdyby nie dwie ważne rzeczy: scenariusz i aktorstwo. Nie mam żadnych zastrzeżeń do Leszka Lichoty, a Bartłomiej Topa od pewnego czasu należy do najbardziej poszukiwanych polskich aktorów. W tym celu Aleksandra Popławska w roli prokuratorki Złotej Królowej Igi Dobosz po prostu odpycha – jest pusta, bez żadnych emocji, nawet negatywnych, abyśmy nie mogli tego znieść za bycie bachorem. Jej siostra Magdalena, która powiela ją w serii, znajduje się po drugiej stronie barykady. Młodsze rodzeństwo Popławskiego udowodniło już, że aktorka jest dobra, ale tutaj nie ma zbyt wiele do zabawy.

Czy to oznacza, że ​​nie lubię opowiadań w odcinkach. Nic bardziej złego, kocham, ale … tylko te, które w czasie formacji były napisane dla kilku, kilkunastu części. W nomenklaturze telewizyjnej mini seriale mówią o nich. Nie chodzi tylko o długość, ale także o ciągłość. Wiele współczesnych serii to w rzeczywistości pojedyncze epizody, które łączą zestaw znaków i być może niektóre bardzo powoli przechodzą do głównej akumulacji. Lubię klasyczną serię, czyli tam, gdzie drugi odcinek jest bezpośrednią konsekwencją pierwszego.

Czy sezon trzeci zaspokoi nasze pragnienia?

Dlatego jednym z najważniejszych zastrzeżeń do finału jest fakt, że to już koniec. Właśnie zapoznaliśmy się z głównymi bohaterami, właśnie znaleźliśmy się w środowisku strażników granicznych, a tymczasem widzimy końcowe kredyty (nawiasem mówiąc, w przypadku ostatniego odcinka musimy przyznać, że jest to bardzo pomysłowe). Chociaż sytuacja dająca fikcyjną podstawę całej serii – tajemniczy wybuch leśniczówki – została wyjaśniona – wiele rzeczy pozostaje niezbadanych. W jakiej skali działa organizacja, dla której Mrzywa? Co wilki wydają się Rebrowowi? Jaki jest udział generała w tym wszystkim? Na razie nic nie mówi się o drugim sezonie, ale trudno podejrzewać, że HBO zatrzyma się na tych 6 odcinkach. Nie, kiedy zainwestowano tak wiele zasobów w produkcję serii; nie, kiedy taka luka została pozostawiona na dalsze historie. Wreszcie – nie, kiedy zespół zgłasza tak niesamowite wyniki oglądania.

Samo zakończenie nie jest zaskakujące, ale jest również całkowicie satysfakcjonujące. Scenarzyści nie uciekają się do żadnego deus ex machina, nie wprowadzają w ostatniej chwili nowego bohatera stojącego za wszystkimi, a sprawca całego zamieszania okazuje się kimś, dla kogo tytułowy zespół jest absolutnie niezbędny.

Seriale z  trzycyfrowymi liczbami odcinków to dla mnie koszmar. Niektórzy polscy żony patrzą, moja matka czasami ją obserwuje, a jeśli nie chcę, czasami przechodzę trochę przed moimi oczami. Oglądam 3 minuty, po trzech miesiącach kolejne trzy minuty i jestem na bieżąco z fabułą. Oznacza nudę i nic się nie dzieje. W każdym razie jest to nie tylko opłata za polską produkcję. Nawet takie hity jak „The Lost” i „Breaking Bad” nie zachwyciły mnie. Pierwsze 5-6 odcinków było przyjemnością do obejrzenia, potem obowiązek stał się przyjemnością, potem udręką, iw końcu po prostu się poddałem.

Udostępniono4
×
Życzymy miłego seansu!